UPF - Ultraviolet Protection Factor (ochranný faktor před ultrafialovým zářením) je označení oblečení, které chrání před ultrafialovým zářením.

Oblečení a doplňky, které chrání před slunečním zářením, se vyrábí z látky, která nepropouští (nebo jen částečně) ultrafialové záření. Navíc může obsahovat také látky, které působí proti UV záření, aby bylo toto oblečení ještě funkčnější. Kromě této speciální látky je pro oblečení s UPF specifický design, který nejvíce vyhovuje potřebě chránit pleť. 

Toto ochranné oblečení se logicky nosí nejčastěji v létě, kdy svítí slunce. Právě proto jsou někdy tyto textilie vybaveny také větráním, odvádí vlhkost a působí antibakteriálně, aby byla zajištěno co nejpohodlnější nošení a prodyšnost oblečení a doplňků.

UPF (Ultraviolet Protection Factor, Ochranný faktor před ultrafialovým zářením) ukazuje poměr za jak dlouho dojde ke spálení kůže bez ochrany a s ochranou, podobně jako je tomu u SPF u opalovacích krémů. Standardní letní oblečení má UPF hodnotu cca 6, speciální ochranné oblečení pak obvykle UPF 30, což značí, že látkou projde pouze jedna ze třiceti jednotek ultrafialového záření.

Průkopníkem v tomto je odvětí je slunná Autrálie, kde se moderním vývojem tohoto oblečení zaobírají již od roku 1996 (jednalo se výrobce plavek). Po Austrálii navázala Velká Británie (1998) a USA (2001). Snahy o ochranu pokožky oblečením však samozřejmě sahají hluboko do minulosti.

Stupně ochrany:

  • UPF 15 – 24 – dobrá ochrana, kdy je blokováno 93,3 až 95,9% UV záření
  • UPF 25 – 39 – velmi dobrá ochrana, kdy je blokováno 96 až 97,4 % UV záření
  • UPF 40 – 50+ - výborná ochrana, kdy je blokováno 97,5 až 98+ % UV záření